نماز شب اول قبر

مکان شما:
نماز شب اول قبر

نماز شب اول قبر یا لیله الدفن نمازی هست مستحبی و در شب اولی که در آن روز میت دفن شده است خوانده میشود. نام دیگر این نماز، نماز وحشت و یا نماز هدیه نیز میباشد. به این علت نماز وحشت نام گرفته که در شب اول، میت هنوز با عالم قبر و قیامت انس نگرفته و از این جابجایی بسیار وحشت میکند. به این سبب در اولین شب که تازه میت دفن شده نزدیکان و دوستان و دوستداران مرحوم برای آرامش و آمرزشش این نماز را هدیه کرده و میخوانند تا اولین شب قبر را بدون وحشت و عذاب سپری کند. در اصل نماز رفع وحشت است نه نماز وحشت.

پیامبر اکرم (ص) در مورد نماز شب اول قبر میفرماید: بر میت سخت تر از شب اول قبر نمیگذرد پس برای او صدقه دهید و اگر نمیتوانید دو رکعت نماز برای شخص درگذشته بخوانید.

آنچه از بزرگان دین نقل است اینست که خواندن نماز شب اول قبر تاثیر بسیاری بر کاهش فشار قبر دارد.

خواندن این نماز آثار و برکات زیادی دارد. هم برای میت و هم برای نمازگزار.

سوال میشود که آیا انسان میتواند در زمان حیات خود برای خودش نماز شب اول قبر بخواند؟ باید گفت که انسان زنده در طول زندگی خود فرصتهای زیادی دارد که با انجام واجبات و مستحبات و ترک محرمات و همچنین کارهای خیر برای آخرت و شب اول قبر خود توشه و ثواب زیادی را جمع کند تا کمتر نیاز باشد دیگران برای او دعا و نماز بجا آورند.

طبق آموزه های دینی همه اعمال صالح در شب اول قبر می آیند و دست میت را خواهند گرفت. لذا هر نماز و دعا و خیری شایسته است که در زمان و هنگام خود ادا شود. اگر کسی میخواهد حداکثر ثواب را از نماز شب اول قبر برای خود ببرد در زمان حیات خود تا میتواند برای اموات این نماز را بخواند.

آیت الله بهجت در زمینه تاثیر اعمال نیک در آن دنیا میفرمایند:

آیت الله کاظمینی از علمای بزرگ عراق نقل میکردند بسیاری از اوقات در مواقع تدریس، امواتی میاوردند و در حرم کاظمین دفن میکردند و ایشان هر شب برای این اموات نماز شب اول قدر میخواندند. شبی یکی از بزرگان کاظمین از بستگان خود را در خواب میبیند و او میگوید پس از مرگ خیلی گرفتار بودم اما نماز شب اول قبری که برایم خوانده بودند بدادم رسید و موجب گشایش کار من شد.

زمان خواندن نماز شب اول قبر

مستحب است در شب اول قبر بین دو نماز مغرب و عشا خوانده شود اما میتوان تا صبح روز بعد نیز در هر زمانی حتی بعد از نماز عشا یا قبل از نماز صبح هم آن را بجا آورد.

خواندن دو رکعت نماز از جانب یک نفر هم کافیست اما بهتر است که حداقل چهل نفر نماز شب اول قبر را برای میت بخوانند.

روش خواندن نماز شب اول قبر

معروفترین دستور خواندن نماز شب اول قبر که نقل شده است بدین صورت است که پس از نیت و تکبیره الاحرام ابتدا سوره حمد و سپس آیه الکرسی در رکعت اول خوانده میشود و در رکعت دوم پس از حمد ده بار سوره قدر ( انا انزلناه فی لیله القدر ) تلاوت شود.

در قنوت نماز هم میتوان برای آمرزش همه اموات به ویژه تازه گذشته دعا نمود. نمازگزار در پایان نماز بگوید: اللهم صل علی محمد و آل محمد وبعث ثوابها الی قبر فلان. که بجای فلان باید اسم میت و نام پدرش گفته شود.

مثلا: اللهم صل علی محمد و آل محمد وبعث ثوابها الی قبر مجید ابن علی. اگر نام پدر میت را هم بلد نباشیم نام میت به تنهایی کافیست.

اگر کسی آیه الکرسی را نتواند کامل بخواند مقداری از آن کفایت میکند. بسیاری از علما خواندن آیه الکرسی را تا ” هوالعلی العظیم ” کافی میدانند.

روش دیگر خواندن نماز اینست که پس از سوره حمد در رکعت اول دو بار سوره توحید و در صورت امکان در رکعت دوم بعد از حمد ده بار سوره تکاثر خوانده شود.

نماز شب اول قبر را هم بصورت فردی و هم جماعت میتوان خواند اما در نماز جماعت نیت باید بصورت فرادا باشد.

خداوند همه اموات را غریق رحمت خود گرداند.

اللهم اغفر للمومنین والمومنات والمسلمین والمسلمات بل احیاء و الاموات تابع بیننا و بینهم بالخیرات انک مجیب الدعوات انک غافرالخطیئات انک علی کل شیء قدیر برحمتک یا ارحم الراحمین.

ما در گروه بزرگ و حرفه ای سرای فانی، همواره مفتخریم که خدمات این مجموعه را با بالاترین کیفیت ممکن و بهترین شکل اجرا و مدیریت میکنیم، همانطور که شما همراهان گرامی ما بهتر میدانید، خدمات ما عبارتند از: اجاره سیستم صوتی، گروه موسیقی سنتی، مداح بهشت زهرا، اجرای دف و نی برای ختم و ترحیم، مداح ختم، مداح آذری و دیگر خدمات ما که از اینجا میتوانید مشاهده فرمایید.

جستجو کردن

ارتباط با ما!

ما به شما تضمین میدهیم، مراسم شما را به بهترین شکل و بالاترین کیفیت مدیریت و برگزار میکنیم
توجه

خدمات ما

آخرین مقالات