خاکسپاری و تشییع جنازه

مکان شما:
خاکسپاری و تشییع جنازه

خاکسپاری و تشییع جنازه

مداح برای خاکسپاری باید چه فاکتور هایی داشته باشد؟

در مراسم خاکسپاری یا همان تشییع جنازه مراحلی وجود دارد که با توجه به موقعیت زمانی و مکانی باید مداح ختم خوان به خوبی اجرا کند.

تا آمدن متوفی چه کند؟

برای اینکه مجلس خالی نماند در مراسم ترحیم سنتی با توجه به مهمانان قرائت قرآن داشته باشد. در مراسم ترحیم عرفانی میتوان اجرای تصنیف و یا تک نوازی نی داشت و چارچوب خاصی برای مراسم ترحیم خاکسپاری یا تشییع جنازه وجود دارد.

اگر سبک سنتی باشد شرایط چگونه است؟

1- به قرائت قرآن، خواندن تلقین میت و نماز شب اول قبر مسلط باشد.
2- به مداحی در فراق پدر مادر و جوان، فرزند، برادر و خواهر مسلط باشد.
3- بتواند کمی صحبت کند و با مهمان ها یک ارتباط کلامی خوبی برقرار کند.

اگر در سبک عرفانی باشد شرایط چگونه است؟

1- مسلط به اجرا و مجریگری و گرداندن مراسم ترحیم ختم باشد.
2- در هر حال باید مسلط به خواندن تلقین میت و… باشد.
3- تسلط کامل به تصنیف های مرتبط با برنامه مجالس ترحیم داشته باشد.
4- آواز و ردیف ها را حداقل به طور کلی بداند.

قرائت قرآن مراسم ترحیم ختم

نکته ی بسیار مهمی که باید در اینجا یادآوری کنم این است که در هنگام قرائت قرآن باید توجه داشته باشید که نباید تلاوت بخاطر فاتحه فرستادن، تشکر از مهمانانی که وارد مجلس شدن، دعوت کردن مهمان ها برای خوردن میوه و… قطع شود.

این به عنوان یک رسم غلط جا افتاده است که بعضا میبینیم وسط تلاوت بخاطر اعلام کردن چیزی، مداح قرائت را قطع میکند. پیشنهاد می‌کنم در زمانی که به قرائت قرآن اختصاص داده شده، جزئی از زمان را به تفسیر و ترجمه ی آن سوره و آیاتی که خوانده شده اختصاص داده شود.

اگر مهمان ها همهمه داشتن چه کنیم؟

باید حتما قبل قرائت مهمان ها را به سکوت دعوت کنیم، نه هنگام خواندن و وسط تلاوت قرآن کریم. ارتباط بدیم به احترام گذاشتن به قرآن و قرائت.

چو قرآن بخوانند دیگر خموش
به آیات قرآن فرا دار گوش

نکاتی هنگام آوردن متوفی

وقتی متوفی میت رسید اگر زن بود مداح خاکسپاری باید از میکروفن اعلام کند محارم آن مرحومه بروند کنار آمبولانس برای تشییع، ولی اگر مرد بود آقایان بروند زیر تابوت را بگیرن.

تشییع جنازه

اگر مکان تشییع جنازه امامزاده بود یک یا دو بار دور امامزاده میچرخانند و ذکر لا اله اله الله و ذکر انبیا و اولیا را طوری میخوانند که همه جواب بدن به عزت و شرف لا اله اله الله، محمد است رسول و علی ولی الله و…

هر چند قدم یکبار متوفی را به روی زمین بگذارند تا میت با خانه ی جدیدش کم کم آشنا شود. و از مدعوین بخواهد که سه مرتبه بگویند یا علی یا زهرا یا حسین و…. و در سرازیری قبر سه مرتبه همه بگویند یا علی.

ما در گروه ترحیم سرای فانی سعی بر این داریم مداح خاکسپاری و تشییع جنازه و مداح بهشت زهرا را طوری تعلیم دهیم که با تجربه و بدون استرس و اظطراب مجلس چه در زمانی که صاحبان مجلس اجاره اکو ای که انجام داده باشند دیر برسد و یا حتی بدون سیستم صوتی تا دقایقی که سیستم محیا میشود به بهترین شکل مدیریت کند .

جستجو کردن

ارتباط با ما!

ما به شما تضمین میدهیم، مراسم شما را به بهترین شکل و بالاترین کیفیت مدیریت و برگزار میکنیم
توجه

خدمات ما

آخرین مقالات