موسیقی ترحیم ختم

مکان شما:
موسیقی ترحیم ختم

موسیقی ترحیم ختم

در مورد موسیقی ترحیم ختم باید بگوییم که خوشبختانه در این مورد در کشور ما به عنوان یک فرهنگ جا افتاده است و این موضوع باعث شناخته تر شدن سازهای ایرانی شده است و میتوان گفت یک موضوع تبلیغاتی هم بوده است. موسیقی به هر نوا و صدایی گفته می‌شود که شنیدنی وخوش آیند باشد و هر انسان، یا موجودات زنده را دچار تغییر و تحولی کند. موسیقی ترحیم ختم بیان احساسات انسان است به وسیله ادوات اصوات.موسیقی یک هنری است دارای نوا ها و سکوت ها. واژه موسیقی از واژه ای یونانی و گرفته شده از کلمه ی کلمه  شعر و ادب و موسیقی یونان باستان میباشد.

موسیقی را به گونه ای هنر بیان احساسات به وسیله آواها و نواها گفته‌اند که مهمترین عوامل آن، صدا سکوت و ریتم هستند و همچنین دانش ترکیب صداها هارمونی به گونه ای که خوش آیند باشد و سبب بروز احساسات انبساط و انقلاب روان گردد نیز نامیده میشود.

قدیمی ها پیشینیان موسیقی را اینچنین تعریف کرده اند:

آنچه التیام الحان بدان بود و بدان کامل شود. از ارسطو بگم که موسیقی را یکی از شاخه های ریاضی میدانسته است و اکثر فیلسوفان اسلامی نیز این نظر را پذیرفته اند، همانند ابن سینا که در بخش ریاضیات کتاب شفا از موسیقی نام برده‌ است ولی از آنجا که همه ویژگی های موسیقی مانند ریاضی مسلم و غیرقابل تغییر نیست بلکه ذوق و قریحه سازنده ها و نوازنده ها هم در آن دخالت تام دارد آن را هنر نیز میدانند، هنرموسیقی. باید گفت در هر صورت موسیقی امروز دانش و هنری گسترده است که دارای بخش‌های بسیار گوناگون و تخصصی میباشد.

موسیقی ترحیم ختم یک بخشی از موسیقی است، صدا در صورتی موسیقی نامیده میشود که بتواند پیوندی میان اذهان ایجاد کند و مرزی از جنس انتزاع آنها را محدود نکند. موسیقی یکی از مسایل فرهنگی مهم در هر جامعه، هنر و آموزش هنر میباشد. چرا که نیروی حیاط و شادمانی و تسلی در جامعه تزریق کرده باعث نشاط و آرامش اعضای هر جامعه میگردد. در این میان هنر اول یعنی موسیقی جایگاه ویژه ای را دارد چرا که بیشترین اثرات در باز شدن ذهن انسان و بالا بردن قدرت فراگیری برای محصلان و ایجاد ثبات شخصیتی و بالا بردن اراده و اعتماد به نفس و جلوگیری از افسردگی در بین جوانان و آحاد جامعه میگردد.

انسانها هنر و موسیقی را برای تسکین خود برگزیده اند، چه هنرمندان موسیقی دانان و چه مخاطبان اثر هنری عوام، در هنر مایه آرامش میجویند و آنچه در هنر به نظر اصل است،‌ زیبایی است. هرچند در هرزمانی زیبایی ها را به شکل های مختلفی درک میکنند.

بعضی ها هنر را آینه ی واقعیت‌های موجود درجهان هستی از طبیعت تا زندگی آدمها به حساب می‌آورند و بعضی زمانی نام هنر را بر چیزی میگذارند که سازنده‌ اش با آن احساس آرامش کند و آنچه در نظر دارد به تمامی بیان کرده باشد. بعضی ها میگویند: اگر مخاطب به درستی تمام نفهمد که هنرمند چه میگوید،‌ اثرها چه ارزشی میتوانند داشته باشد. بعضی ها از شکل اثر حرف می‌زنند که اگر اثر هنری از قواعد و شکل های درست هنر پیروی نکند‌ یک اثر هنری خلق نکرده است و فایده ای ندارد.

اما اکنون همه این گروه ها بعد از سالها قرن‌ها بحث میدانند که اثر هنری درواقع همه اینهاست و تک تک این گروه‌ها حق دارند و حرف برای گفتن دارند ولی بدون همه بقیه هم ناقص هستند. بسته به آنکه هنرمند چه ابزاری را برای بیان هنرهایش انتخاب کند هنرها خیلی شاخه های و زیر مجموعه های مختلفی را تشکیل داده اند. همچنان که باید بدانیم که بعضی سخن‌ها را فقط با بعضی ابزارها میتوان گفت، مثلا شاید هیچوقت نتوانیم، صرفا از روی یک شعر حافظ یک فیلم سینمایی ای بسازیم، زیرا حافظ شاعر با دقت مطلبی را انتخاب کرده که صرفا با شعر بیان میشود.

در این صورت این اثرها برای همیشه بصورت یک شعر باقی‌ است و هیچکس خود آنرا به زبان دیگر در‌نمی آورد ولی شده است که یک اثر هنری با یک ابزار دیگر بیان بسیار زیبایی به ‌خود گرفته است. اما همچنان که گفته شد،‌ اصل در هنر زیبایی است بسیار مهم است. با هر ابزاری که می طلبد ما‌ باید چیز زیبا را خلق کنیم و آنرا به جهان و آدم ها و انسانیت و موجودات هدیه کنیم.

یکی از مسائل مهم در هنر امروزه، بصری شدن بیش از اندازه آن است بصری شدن یعنی چه یعنی آثار هنری از راه دیدن در ما تاثیر می‌گذارندو امروز هر کسی می‌داند که معنی یک قلب عشق است یا همه وقتی که تصویر میکی ماوس را میبینیم.‌ در حالیکه به کلی با یک موش واقعی فرق می‌کند آن را تشخیص میدهیم. و همچنانکه بسیاری از رنگ ها تاثیرات خاصی روی بیننده خود میگذارند. این کاری است که هنرمندان موسیقی دانان در طول قرن ها سالها انجام داده اند و همچنان هم معانی جدیدی را در ذهن ما میکارند.

هنرهای بصری به انواع مختلفی موجود هستند. اما باید بدانیم که همیشه هنرها است که درهم تاثیر میگذارند و گاه از هم جدا میشوند. یک عکاس میتواند از یک نقاشی ها ایده ی عکس بگیرد یا نقاشی با شنیدن یک موسیقی ها به فکر کشیدن یک تصویر بیافتد. یا طراحی ها صحنه از نقاشی ساده پرده‌ها  شروع میکند ولی آنقدر دور شود که از دل آن نورپردازی‌ طراحی لباس و رشته مجزایی بنام طراحی صحنه ها شکل بگیرد. همچنین بسیاری از رشته‌ها است نه بصورت غیر مستقیم با هنرها در ارتباط هستند مانند معماری ها که یک رشته مهندسی به حساب می‌آیند ولی معمارها باید یک هنرمند خوب هم باشد یا سینما بصورت عکس علاوه برآنکه هنرها است با مسائل فنی و تکنیک های فنی بسیار دست و پنجه نرم میکند.

اما در هر زمینه ای سعی بر آن شده علاوه برآنکه توضیحات به سادگی ارائه شود ‌ولی یک قسمت ما برای دوستانی که علاقه مند هستند درآن رشته ها دست به تجربه های شخصی بزنند ‌در نظر گرفته شود. راهنمایی های سریع و فقط برای این دسته از دوستان و همراهان جدا از مطالب اصلی آورده میشود. و مشتق از کلمه میباشد که نام ربالنوع حافظ  شعر و ادب و موسیقی یونان باستان میباشد. هنر موسیقی را هنر بیان احساسات به وسیله آواها سکوت ها گفته اند که مهمترین عوامل آن صدا و ریتم سکوت هستند و همچنین دانش ترکیب صداها به گونه ای که خوش آیند باشد و سبب انبساط است.

موسیقی در مراسم ترحیم باید مرتبط با آن مراسم ترحیم مجلس ترحیم مجلس ختم باشد منظور این است که باید حال و هوای غمگین داشته باشد. موسیقی ترحیم ختم باید حال و هوای غم داشته باشد و موسیقی در مراسم جشن و شادی باید حال و هوای شادی داشته باشد. نمیشود در یک مجلس عزا از موسیقی شادی زد و بلعکس نمیشود در جشن و حال و هوای شادی از غم و اندوه زد. در مراسم ترحیم باید حکم تسلی دادن داشته باشد و مداح ختم خوان یا مداح بهشت زهرا باعث آرامش عزیزان شود و روحیه را آرام کند.

گروه ترحیم ختم سرای فانی

جستجو کردن

ارتباط با ما!

ما به شما تضمین میدهیم، مراسم شما را به بهترین شکل و بالاترین کیفیت مدیریت و برگزار میکنیم
توجه

خدمات ما

آخرین مقالات