آگهی ترحیم

مکان شما:
آگهی ترحیم اعلامیه ترحیم سرای فانی

زمانیکه فردی آسمانی میشود ناگهان شیون و زاری خانه را فرا میگیرد و همه اهل خانه و همسایه ها از این مصیبت مطلع میشوند. پس از آن بوسیله تلفن و یا بصورت حضوری سایر نزدیکان و اقوام را باخبر میکنند. اما اگر بخواهند همه اهالی محل و یا بصورت گسترده تر یک روستا و یک شهر را خبردار کنند نیاز به آگهی ترحیم ضروری میشود.

در اینجاست که باید به چاپخانه مراجعه و از صد تا هزار و یا هزاران برگ آگهی ترحیم را سفارش داد که در آن خبر فوت مرحوم یا مرحومه به اطلاع عموم رسانده شود.

تاریخچه آگهی ترحیم

در زمانهای دور که نه کاغذی بود و نه پلاکارد، برای مطلع ساختن مردم محله یا روستا و شهر، در بالاترین مکان مثل مناره مسجد یا کلیسا با نصب پارچه ای مشکی و نواختن زنگ یا ناقوس و یا شیپور اعلام عزا میکردند. عده ای هم در کوچه ها با نواختن طبل و با صدای بلند خبر فوت یک هم محل و همشهری را جار میزدند.

در بسیاری از روستاها و محله های شهر هم فقط پارچه مشکی بر سردر خانه نصب میکردند و اهالی، خبر عزادارشدن خانواده ای را دهان به دهان منتشر مینمودند.

انواع آگهی ترحیم

آگهی ترحیم میتواند به اشکال مختلف تهیه شود. شناخته ترین آن چاپ رنگی بر روی کاغذ A4 و یا بزرگتر از آن میباشد که پس از چاپ و تکثیر، توسط بستگان بر روی در و دیوار محل چسبانده میشود.

تهیه و نصب پلاکارد که توسط خطاط با قلم مو و رنگ بر روی پارچه انجام میشد نیز در پنجاه سال اخیر مرسوم بود که بنرهای طراحی شده و چاپ شده پلاستیکی جای آنهارا گرفته است و بر سر در خانه و در میادین و چهارراهها از این دست آگهی زیاد دیده میشود.

چاپ آگهی ترحیم در مقیاس شهری یا کشوری

این توع آگهی های ترحیم معمولا با درج در روزنامه ها صورت میپذیرد و اگر فرد فوت شده دارای مناصب علمی، هنری و سیاسی و یا دولتی در سطح ملی داشته باشد آگهی ترحیم او با اعلام در صدا و سیما به اطلاع همه کشور رسانده میشود.

در سالهای اخیر که فضای مجازی به جمع رسانه ها پیوسته بسیاری از مردم توسط سایتها، کانالها و گروههای مجازی آگهی ترحیم عزیزان از دست رفته خود را منتشر مینمایند. این دست آگهی ها بیشتر برای کسانی ارسال میشود که نزدیک نیستند و نمیتوانند آگهی های نصب شده را ببینند و بدینوسیله از راه دور به محله ها و شهرها و حتی کشورهای دیگر اطلاع رسانی میکنند.

اجزای یک آگهی ترحیم

یک اعلامیه ترحیم از چند جزء مهم تشکیل شده است. ابتدا با نام خدا و اشاره به اینکه بازگشت همه بسوی اوست شروع میکنند. یا عباراتی مثل: هوالباقی، انالله و انا الیه راجعون، بقا مختص ذات یگانه اوست و سایر عبارات معنوی.

در جزء بعد معمولا شعری در وصف پدر، مادر، همسر و یا فرزند بصورت رباعی نوشته میشود و یا اینکه یک جمله عاطفی و عبارت مفهومی خلاصه شده درج میگردد.

سپس با یک جمله خبری کوتاه و ذکر نام شخص مبنی بر فوت مرحوم به زمان و مکان مراسم تشییع و سوم و هفتم اشاره میشود.

در پایان هم از طرف بستگان نام خانوادگی وابستگان ذکر میشود که مردم بدانند این فرد از چه خاندانی میباشد.

مناسبتهای آگهی ترحیم

اولین آگهی ترحیم، اعلام فوت مرحوم میباشد. خواه مراسمی تعیین بشود یا نشود. مثلا برخی با نصب بنر بر سر در خانه یا مغازه مینویسند:” بدینوسیله با اظهار تاسف و تالم درگذشت پدر عزیزمان را اعلام مینماییم. مراسم آن مرحوم متعاقبا به اطلاع دوستان و آشنایان خواهد رسید”.

آگهی ترحیم معمول و متداول، برای اعلام زمان تشییع جنازه، سوم و هفتم میباشد که شایعترین آگهی ها در سطح کشور و در بین همه اقوام ایرانی بوده و میباشد. آگهی بعدی اعلام روز چهلم مرحوم بوده و اولین سالگرد هم در بیشتر مردم توسط آگهی ترحیم به اطلاع عموم رسانده میشود. لازم بذکر است که اعلام سوم و هفتم در موعد خود انجام میشود اما ممکن است چهلم و سالگرد با اندکی پس و پیش و متناسب با روزهای تعطیل و شاید با سایر شرایط امکان پذیر و یا طبق رسوم برگزار گردد.

در مورد سالگردهای سال دوم و بعد از آن هم بندرت باشند کسانیکه مراسمی بخواهند برپا کنند مگر اینکه آن مرحوم یا مرحومه از افراد شناخته شده و بزرگ در سطح یک شهر یا کشور باشد.

در تمامی این مراسمات، چه مراسماتی که توسط مداح بهشت زهرا در بزرگترین قبرستان تهران یعنی همان بهشت زهرا و یا در دیگر قبرستان های استان تهران و دیگر شهرستان ها برگزار میگردد، بعضا از سیستم صوت های با کیفیت و گروه موسیقی برای مراسم ترحیم یا مداح ختم خوان، جهت هرچه پرشور و پررنگ تر برگزار شدن این مراسمات استفاده میگردد.

 

جستجو کردن

ارتباط با ما!

ما به شما تضمین میدهیم، مراسم شما را به بهترین شکل و بالاترین کیفیت مدیریت و برگزار میکنیم
توجه

خدمات ما

آخرین مقالات