قاری قرآن جهت قرائت مجالس ختم و ترحیم – تلاوت قرآن در مراسم ختم و بهشت زهرا

مکان شما:
محمد چراغعلی - سرای فانی - ترحیم عرفانی - مداح ختم
پخش ویدیو

قاری قرآن جهت قرائت مجالس ختم و ترحیم - تلاوت قرآن در مراسم ختم و بهشت زهرا

قرآن خواندن توسط قاری قرآن و یا هر شخص دیگر برای اموات بسیار مهم و با فضیلت است و می توان سوره هایی که سفارش شده است، مانند: الرحمن – فاتحه – یس – صافات – تبارک – احزاب – انا انزلناه – آیة الکرسی و… را قرائت کرد. اما فرق یک قاری قرآن مجلس ختم با شخص معمولی این است که قاری قرآن با صوت زیبا و عالی اجرا میکند. معمولا در بهشت زهرا یا مساجد و حسنیه ها و یا هر مکان دیگر که مراسم ختم برگزار میشود، قبل از خواندن و اجرای مداح ختم، قاری جلسه را با تلاوت آیاتی چنند از کلام الله مجید آغاز میکند. ان شا لله ثواب و بهره این آیه های قرآن نثر روح عزیزان سفر کرده شود و روحش پاکشان مهمان بر سر سفره با برکت الهی قرار بگیرد.

یک مداح ختم یا ترحیم باید بتواند قرائت بی نقصی هم داشته باشد. در بعضی از مجالس میبینیم تنظیم زمان مراسم به گونه ای است که بصورت جداگانه قاری قرآن دعوت نموده اند. ابتدا و انتهای جلسه با قرائت قرآن است که هم مداح بهشت زهرا میتواند همزمان با مداحی، به تلاوت قرآن بپردازد و همانطور که در بالا گفته شد،  میتوان یک قاری قرآن به صورت جداگانه دعوت کرد.

چه سوره هایی در مجلس ختم یا مراسم های ترحیم خوانده و قرائت میشود؟

باید گفت که هیچ قانونی وجود ندارد که حتما باید سوره خاصی خوانده شود. سوره ها و آیات قرآن سراسر نور هستند، اما معمولا سوره حمد، فاتحه، یاسین مواردی که در بالا اشاره شد در ابتدای مراسم ترحیم خوانده شده و در خاتمه ی مجلس هم سوره ی الرحمن قرائت میشود.

در یک تلاوت مجلسی چه نکاتی حائز اهمیت است؟

1- ظاهر و لباس قاری

ظاهر و پوشش یک قاری و مداح ختم خوان بسیار مهم است امام جعفر صادق علیه السلام فرمودند که: خوب است که مومن پوشش خانه و مسجد و مجلسش با هم فرق کند. هر شغلی و حرفه ای لباس مخصوص به خود را دارد نظامیان لباس نظامی، پزشکان لباس پزشکی و… اگر قاری های مصر در مجالس قرآن لباس مخصوص بعضا عبا مانند و کلاه قرمز و کلاه های خاص استفاده میکنند این نشان دهنده ی اهمیت به طرز پوششان است.

2- زمان تلاوت قرآن مجید

در مهد تلاوت های مجلسی، که کشور مصر میباشد زمان تلاوت مجلسی بالای نیم ساعت است. قاری قرآن که در حدود ده دقیقه تلاوت دارد باید دانست با تلاوت مجلسی فاصله ی بسیار زیادی دارد.

3- تسلط به مقام های مصری

تسلط به مقام های مصری باعث میشود قاری در جای صدای خودش بخواند و زیاد فشار به خودش نیاورد و هم از قسمت بم و هم وسط هم اوج صدای خود به خوبی استفاده کند. تحریر های مصری و عربیِ به موقع باعث زیبا تر شدن قرائت میشوند. قرائت زیبا باعث اثر گذاری بیشتری به مستمع میگردد.

4- جلوه های تصویری و صوتی قاری قرآن کریم

از نظر تصویری دیدیم بعضی از قاریان دستها و یا یکی از دستان خود را کنار گوش خود میگیرد، یا نگاه های خود را گاهی به سوی قرآن و گاهی به سوی مستمعین میبرند که این حرکات باید هوشمندانه باشد. باید اندازه باز کردن دهان و شکل صورت، چشم، ابرو و گردن هنگام اوج خواندن مناسب و موجه باشد که نیاز به تمرین های بسیار دارد.

از نظر جلوه ی صوتی دیدیم که قاری ها هنگام اوج خواندن از میکروفن فاصله میگیرند و هنگام بم خواندن خود را به میکروفن نزدیک تر میکنند، در جای وسط هم که باید ثابت باشند. این تنظیم کردن باعث میشود تا مخاطب خسته از صدای بلند نشود.

5- سکوت قاری قرآن کریم

قاری هنگام قرائت بین آیه ها و جاهای مناسب سکوت میکند. اینکار باید آگاهانه و استادانه باشد. شنیدیم سکوت های استاد عبدالباسط را که در آن سکوت ها، مخاطبین ذکر الله یا الله اکبر و… به نشانه ی رضایت میدهند. این ها همه با تجربه به دست می آید.

ما در گروه ترحیم سرای فانی قاری های قرآنِ با تجربه و با تعهد و خوش خلق و خوش قول برای مراسم های ترحیم و ختم اعزام میکنیم.

جستجو کردن

ارتباط با ما!

ما به شما تضمین میدهیم، مراسم شما را به بهترین شکل و بالاترین کیفیت مدیریت و برگزار میکنیم
توجه

خدمات ما

آخرین مقالات